Gdy zdjęcie zawiera inne zdjęcie chronione prawem autorskim – czy występuje naruszenie praw autorskich?

by Piotr Mijal
Naruszenie praw autorskich

Niemiecki BGH niedawno rozpatrywał kwestię, czy występuje naruszenie praw autorskich w sytuacji, gdy zdjęcie lub wideo zawiera element – cudze zdjęcie – które jest chronione prawem autorskim. Sytuacja, która była podstawą sporu wyglądała następująco. Powód sprzedawał fototapety. Bazą dla stworzenia fototapet były zdjęcia wykonane przez CEO powoda. Osoby, które kupiły od niego fototapety opublikowały w Internecie zdjęcia i filmy, na których widoczne były zakupione przez nich fototapety.

W pierwszym przypadku, pozwany opublikował na stronie www hotelu zdjęcie pokoju z fototapetą w tle – w celu pokazania wnętrza pokoju, który można wynająć. Drugi pozwany wgrał do portalu społecznościowego film pokazujący wnętrze prywatnego domu; w krótkim filmiku widoczna była rzeczona fototapeta. Pierwszy jak i drugi pozwany zakupili fototapety bezpośrednio od powoda.

Czy wystąpiło naruszenie praw autorskich wg sądu?

Niemiecki BGH stwierdził, że pojawienie się fototapet w tle zdjęcia albo filmu nie jest zaskakujące dla odbiorców. W związku z tym ujęcie fototapety w filmie albo na zdjęciu mieści się w zakresie domniemanej zgody twórcy na takie wykorzystanie. Sąd stwierdził, że powód sprzedając fototapety bez wyraźnych ograniczeń co do ich wykorzystania wyraził dorozumianą zgodę na przewidywalne wykorzystanie tej fototapety. Takim przewidywalnym wykorzystaniem jest ujęcie jej wyglądu na fotografiach lub w filmach. Według sądu można było ująć w filmie lub na zdjęciu rzeczoną fototapetę także jeżeli zdjęcie/film zostało wykonane w celach zarobkowych, jeżeli to wykorzystanie mieści się w kryteriach zwykłego i przewidywalnego sposobu korzystania z fototapety. BGH potwierdził także, że w takim przypadku uprawniony z praw autorskich do fototapety nie może żądać ujawnienia jego autorstwa.

Wnioski

Rozstrzygnięcie BGH opiera się o instytucję licencji, która w sposób domniemany została udzielona przez twórcę – sprzedawcę fototapet. Warto zwrócić, że niemieckie prawo autorskie przewiduje także możliwość korzystania z materiału chronionego prawem autorskim, jeżeli stanowi on “unwesentliches Beiwerk”. To oznacza, że może być legalne korzystanie z cudzego materiału chronionego prawem autorskim, jeżeli stanowi on element poboczny w naszym utworze. Ten wyrok jednocześnie pokazuje, że wykorzystywanie we własnych pracach cudzych utworów powoduje istotne ryzyko naruszeń praw autorskich.

W przypadku pytań lub wątpliwości – zachęcam do kontaktu: piotr.mijal@prawo-it.pl

Wyrok BGH z 11 września 2024 r., I ZR 139/23, I ZR 140/23, I ZR 141/23: https://www.bundesgerichtshof.de/SharedDocs/Pressemitteilungen/DE/2024/2024179.html?nn=10690868

0 komentarz

You may also like

Dodaj komentarz