W przypadku przedsiębiorców (nie tylko z branży IT), coraz częściej spotykamy się z sytuacją, w której opłatę wstępną za leasing należy ponieść jeszcze przed dostawą auta. Zdarza się tak, że faktura i dostawa są dokonywane w różnych okresach rozliczeniowych. Pytanie czy w takim wypadku podatnik ma prawo taką fakturę rozliczyć w kosztach? Jeśli tak to kiedy?
Przepisy podatkowe w tym zakresie nie są jednoznaczne, a różne podejście na przestrzeni ostatnich lat było prezentowane zarówno w kontekście PIT, jak i CIT. Jednakże patrząc na wydawane ostatnio interpretacje podatkowe można stwierdzić, iż w większości przypadków opłatę wstępną za leasing należy rozliczyć jednorazowo w dacie jej poniesienia (otrzymania faktury) i nie ma na to większego wpływu późniejsze dostarczenie przedmiotu leasingu.
Interpretacja DKIS z 31.07.2020 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.408.2020.2.MT
„(…) Wstępna opłata leasingowa, o której mowa we wniosku, ma charakter opłaty samoistnej, bezzwrotnej, nieprzypisanej do poszczególnych rat leasingowych, a poniesienie jej jest warunkiem koniecznym do realizacji umowy leasingu. Opłata ta, jest wydatkiem jednorazowym związanym z zawarciem umowy leasingu, a w konsekwencji i wydaniem samego przedmiotu leasingu. W takim przypadku na płaszczyźnie powołanych przepisów, wstępna opłata leasingowa powinna zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo, bez konieczności rozliczania jej w czasie. (…)”
Oczywiście do każdej sprawy należy podejść indywidualnie. Nie można wykluczyć, że postanowienia konkretnej umowy leasingowej będą wpływać negatywnie na ten sposób rozliczeń.
Jeżeli masz pytania dotyczące rozliczeń, interesuje Cię temat rozliczenia faktury za opłatę wstępną lub chciałbyś przeliczyć korzyści leasingowania auta, zapraszamy do kontaktu.