Uwaga przedsiębiorcy – 20ego lutego upływa większości z Was termin na zmianę formy opodatkowania! Sprawdźcie wszystkie możliwości, przeliczcie co się Wam najbardziej opłaca i działajcie szybko.
ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA – TERMINY
Zgodnie z przepisami podatkowymi domyślną formą rozliczenia PIT pozostają zasady ogólne (“skala podatkowa”). Przedsiębiorca, który chciałby zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy musi postępować zgodnie z art. 9a ust. 2 Ustawy o PIT
Art. 9a ust. 2 Ustawy o PIT
Podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzonego na piśmie oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Przedsiębiorca, który chciałby zmienić formę opodatkowania na podatek liniowy musi postępować zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy ryczałtowej.
Art. 9 ust. 1 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
ZMIANA FORMY OPODATKOWANIA – W CZYM MOŻEMY POMÓC?
Naszych klientów wspieramy poprzez wnikliwą analizę ich sytuacji i przygotowanie stosownych obliczeń. Pomagamy na czas zareagować na wprowadzane zmiany w podatkach. Przeprowadzimy analizę struktury przychodów i kosztów pod kątem wyboru optymalnej formy opodatkowania, możliwości rozliczenia się wspólnie z małżonkiem czy zastosowania konkretnych ulg w PIT/ZUS.
Do tego celu niezbędny nam jest szczegółowy opis sytuacji oraz szacowane przychody i koszty. Na danych liczbowych pokazujemy możliwości dostępne dla klienta, dzięki czemu może on wybrać optymalną formę opodatkowania!
Naszą poradę zawsze kończy indywidualna rozmowa – podczas takiej konsultacji wyjaśniamy wątpliwości i dyskutujemy na temat ograniczenia ryzyk podatkowych.