Zmiana na ryczałt a korekta kosztów

by Piotr Sekulski

Po jakimś czasie od zakupu zwracasz niepotrzebny sprzęt i zastanawiasz się co zrobić? Jeśli sprzęt był firmowy, to czeka Cię korekta kosztów. Jak dokonać takiej korekty jeśli zakup i zwrot miały miejsce w różnych miesiącach? Co jeśli w międzyczasie zmieniasz formę opodatkowania?

Korekta kosztów w sytuacji gdy zakup i zwrot odbywały się w różnych okresach rozliczeniowych od lat była problematyczna. Brakowało klarownych regulacji, a organy podatkowe potrafiły różnie interpretować podobne sytuacje.

Aktualnie nie mamy już tego problemu, kwestia została odpowiednio uregulowana.

Art. 22 ust. 7c i 7d ustawy o PIT

7c. Jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

Zatem w większości przypadków korekty będzie należało dokonać w okresie w którym otrzymujemy fakturę korygującą. Co jednak z sytuacjami z przełomu roku, kiedy w czasie między zakupem a zwrotem doszło do zmiany formy opodatkowania na ryczałt?

Art. 22 ust. 7f ustawy o PIT

7f. Jeżeli korekta, o której mowa w ust. 7c, następuje po likwidacji pozarolniczej działalności gospodarczej, likwidacji działów specjalnych produkcji rolnej albo zmianie formy opodatkowania na zryczałtowaną formę opodatkowania określoną w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, ustawie z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo w ustawie z dnia 6 lipca 2016 r. o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, lub zmianie zasad ustalania dochodu w odniesieniu do działów specjalnych produkcji rolnej, zmniejszenia lub zwiększenia kosztów uzyskania przychodów dokonuje się w ostatnim okresie rozliczeniowym przed likwidacją pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, zmianą formy opodatkowania lub zmianą zasad ustalania dochodu w odniesieniu do działów specjalnych produkcji rolnej.

Zatem niestety w przypadku wyboru ryczałtu jako formy opodatkowania, należy skorygować okres kiedy zakup nastąpił.


Jeśli zastanawiasz się nad kwestią zmiany formy opodatkowania albo nurtuje Cię planowana korekta kosztów, to napisz do nas!

0 komentarz

You may also like

Dodaj komentarz