Ciąg dalszy odsłony sporu podatników z fiskusem w temacie ryczałt 8,5% w IT. Od 2023 r. KIS zaczął wydawać negatywne interpretacje dot. usług zaliczanych do grupowania 62.01.11.0 i 62.01.12.0 PKWiU. Następnie pojawiło się kilka negatywnych wyroków WSA w podobnych sprawach. Jak się okazuje nie wszystko jest stracone, dzięki kolejnemu pozytywnemu wyrokowi wydanemu przez WSA w Krakowie dnia 12 kwietnia 2024 r. o sygn. I SA/Kr 202/24.
Zmiana podejścia KIS
Krótkie przypomnienie
O całej sprawie pisaliśmy już kilkukrotnie:
Krótko podsumowując: 8,5% nie zastosują osoby świadczące usługi „związane z oprogramowaniem” czy „doradztwem w zakresie oprogramowania”.
Art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…) 12% przychodów ze świadczenia usług: (…)
b) związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1);
Wszystko zatem rozbija się o definiowanie obu wskazanych pojęć.
Ryczałt 8,5% IT – światełko w tunelu
W Wyroku z 12 kwietnia 2024 r. WSA w Krakowie (I SA/Kr 202/24) przedstawił kolejny pogląd na tę sytuację. Sprawa dotyczyła podatnika wykonujące usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych (PKWiU 62.01.12.0). Jego usługi obejmowały:
kompleksowe wykonywanie analiz systemów informatycznych;
tworzenie projektów systemów informatycznych;
tworzenie dokumentacji analitycznej, użytkowej i technicznej dla tworzonych komponentów systemów informatycznych;
tworzenie specyfikacji i definiowanie wymagań biznesowych dla systemów informatycznych;
projektowanie (tworzenie koncepcji funkcjonalnych) rozwiązań systemów informacyjnych;
projektowanie i rozwój technologii informatycznych (sieci i systemów komputerowych);
opracowywanie nowych architektur systemów informacyjnych oraz doskonalenie obecnych.
Stanowisko KIS i odpowiedź Sądu
Dyrektor KIS uznał zasadniczo, iż jeżeli czynności kwalifikują się do grupowania 62.01.1 PKWiU, to stanowią one usługi „związane z oprogramowaniem” i należy je opodatkować 12% stawką podatku. Sąd skrytykował fakt, iż organ nie pokusił się o wyjaśnienie pojęcia „związek z oprogramowaniem”, a co za tym idzie nie wyjaśnił dlaczego akurat te usługi mają związek z oprogramowaniem.
Podobnie było w opisywanym wcześniej przypadku:
Zdaniem WSA: “Pozbawione jakiegokolwiek uzasadnienia, a przez to arbitralne jest również zawarte w interpretacji stwierdzenie, że „usługi sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.12.0 są związane z oprogramowaniem”, które to sformułowanie wskazuje na to, że w opinii organu wszystkie usługi oznaczone powyższym symbolem są związane z oprogramowaniem. (…) Zatem wniosek, że wszystkie te usługi mają związek z oprogramowaniem nie jest uzasadniony ani brzmieniem ustawy, ani nie został należycie wyjaśniony przez organ, choć wiąże się z zastosowaniem wyższej stawki podatkowej w wysokości 12%, zamiast spodziewanej przez podatnika stawki wynoszącej 8%.“.
Wyrok WSA – nasz komentarz
Wyrok ten jest niezwykle korzystny dla osób z sektora IT, które do tej pory stosowały lub zamierzały stosować 8,5% stawkę ryczałtu. Na takie rozstrzygnięcia czekają podatnicy, ponieważ jest to jedyny sposób na zmianę podejścia KIS. W dalszym ciągu nie mamy wyjaśnionej definicji „oprogramowania” czy postawionej wyraźnie granicy, jakie czynności są, a jakie nie są „związane z doradztwem w zakresie oprogramowania”.
Natomiast kluczowe tu jest, iż sąd przerzucił ten ciężar na KIS i uznał za niesłuszne wydawane bez jakiejkolwiek głębszej analizy interpretacje kwalifikujące wszystkie usługi z zakresu IT jako związane z oprogramowaniem. Oczywiście kluczowe dla nas rozstrzygnięcia zapadną kiedy sprawy tego typu trafią przed NSA i należy liczyć, że to NSA jasno wyznaczy granicę między oprogramowaniem a pozostałymi czynnościami.
W czym możemy pomóc?
Naszych klientów wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania ryczałtu w swoich działalnościach oraz pomagamy w wyborze odpowiedniej stawki ryczałtu. W tym wypadku zazwyczaj konieczna jest analiza umowy B2B i wykonywanych czynności. Przygotowujemy również stosowne kalkulacje. Podczas indywidualnych konsultacji wyjaśniamy wszelkie pytania lub wątpliwości i dyskutujemy na temat możliwości ograniczenia ryzyk podatkowych.
W bardziej skomplikowanych przypadkach lub w przypadku chęci skorzystania z niższych stawek ryczałtu (np. 8,5%), pomagamy we właściwej analizie umowy B2B, sporządzeniu opinii do GUS, wniosku o interpretację do KIS oraz wskazujemy niezbędne do dokonania zmiany w CEIDG.
Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu, zapraszamy do kontaktu.