Ryczałt w IT – uwaga na pułapki

by Piotr Sekulski

W ostatnim czasie ryczałt jako forma rozliczenia PIT stał się kuszącą alternatywą dla przedsiębiorców z branży IT. Wybór ryczałtu ma jednak nie tylko zalety, ale posiada również swoje wady, na które warto zwrócić uwagę.

Pozytywne zmiany w opodatkowaniu ryczałtem

Już od 1 stycznia 2021 roku osoby z branży IT prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze lub spółki osobowe (płatnicy PIT) mogły skorzystać z 15-procentowej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (zamiast wcześniejszych 17%). Od 1 stycznia 2022 roku stawka podstawowa dla branży IT została jeszcze obniżona do 12%.

Pozytywną zmianą było również podwyższenie tzw. limitów dla ryczałtu ewidencjonowanego, z dotychczasowych 250k EUR do 2 mln EUR. Zatem z tej formy opodatkowania mogą skorzystać od 2021 roku przedsiębiorcy osiągający przychody z działalności gospodarczej lub spółki w wysokości do wysokości ok. 9 mln zł.

Dlaczego ryczałt jest korzystny

Ryczałt należy traktować jako pewien uproszczony sposób rozliczania podatku dochodowego, w którym podatnik rozlicza się zasadniczo z osiągniętych przychodów (co do zasady nie ma możliwości rozliczania kosztów). Stawki ryczałtu są niższe niż wysokość np. podatku liniowego (wynoszą od 3% do 17%). W związku z tym nie ma obowiązku prowadzenia książki przychodów i rozchodów (a jedynie uproszczoną ewidencję przychodów. Ponadto ze względu na nowelizacje wprowadzone tzw. Nowym Ładem, dla sporego grona podatników wysokość składki zdrowotnej będzie dużo korzystniejsza niż przy wyborze podatku liniowego lub skali podatkowej.

Rozwiązanie to jest więc bardzo kuszącą alternatywą dla osób, które ponoszą niewielkie koszty działalności gospodarczej i nie mogą korzystać z ulg podatkowych (np. ulgi IP Box). Na przedmiotowej zmianie mogą skorzystać głównie przedstawiciele branży IT: programiści, testerzy, architekci oprogramowania, graficy, administratorzy sieci czy konsultanci i doradcy.

Uwaga na kilka pułapek przy wyborze ryczałtu

Zmienić formę opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można raz do roku. Co do zasady, zmiany formy opodatkowania należy dokonać do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód. Dla większości podatników datą graniczną będzie więc 20 luty każdego roku.

Wybierając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych należy pamiętać, że:

  • Nie ma możliwości pomniejszenia uzyskiwanych przychodów o koszty ich uzyskania. Zatem jest to rozwiązanie idealne dla osób, które w trakcie roku nie ponoszą dużych stałych kosztów prowadzenia działalności. Oczywiście niewielkim wyjątkiem jest tutaj możliwość odliczenia części składek na ZUS od przychodów.
  • Nie rozliczymy się wspólnie z małżonkiem, a także na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Niestety wybierając ryczałt dla przychodów z działalności gospodarczej nie rozliczysz także wspólnie z małżonkiem przychodów uzyskiwanych przykładowo ze stosunku pracy, mimo tego że są one opodatkowane na zasadach ogólnych.
  • Nie skorzystamy  z ulgi prorodzinnej (ulgi na dzieci) – jeśli jest to jedyne źródło przychodów podatnika.
  • Brak możliwości skorzystania ze sporej części ulg podatkowych, m.in. tzw. ulgi IP Box.
  • Nie masz możliwości wybrania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli zamierzasz świadczyć takie same usługi, jakie wykonywałaś/łeś na umowie o pracę na rzecz swojego byłego pracodawcy (okres 2 lat).
  • Ryczałt to forma opodatkowania podatku dochodowego, nie ma on związku z kwestią rozliczania lub niepodlegania VAT. Ryczałt i VAT to dwie całkowicie odrębne kwestie.
  • Wybierając ryczałt należy zadecydować jaka stawka ryczałtu jest właściwa – oddzielnie do każdego rodzaju świadczonych usług (a właściwie każdego rodzaju uzyskiwanych przychodów).
  • Ryczałt może negatywnie wpłynąć na naszą zdolność kredytową! Zdarza się, że banki nieprzychylnie patrzą na ryczałt, ponieważ nie do końca widzą jakie koszty prowadzenia działalności ponosi podatnik i w związku z tym mogą niżej określać zdolność kredytową takiego przedsiębiorcy.

W czym możemy pomóc?

Od 2022 r. zmiana formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zyska na popularności, jako jeden ze sposobów uniknięcia negatywnych konsekwencji nowego “polskiego” ładu przez przedsiębiorców. Dotyczyć ona będzie w szczególności programistów (zasadniczo 12% stawka ryczałtu), projektantów (zasadniczo 14%), testerów manualnych czy administratorów sieci (ewentualnie 8,5 %). Pamiętajcie, że do bezpiecznej i korzystnej zmiany formy opodatkowania należy się odpowiednio przygotować. Naszych klientów wspieramy poprzez weryfikację możliwości zastosowania korzystniejszej stawki ryczałtu w swoich działalnościach (analiza umowy i wykonywanych czynności, sporządzenie opinii do GUS, wniosku o interpretację do KIS oraz zmian w CEIDG. Jeżeli masz pytania dotyczące stosowania ryczałtu, zapraszamy do kontaktu!

Jest to pierwszy z wpisów wyjaśniających istotę ryczałtu w branży IT. Pozostałe publikacje nastąpią w najbliższym czasie. 

0 komentarz

You may also like

Dodaj komentarz